Başarının Sırrı

İşadamının işleri bozulmuştu. Büyük borçları vardı. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu. Tam bu sırada, önünde yaşlı bir adam durdu. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra, çek defterini cebinden çıkardı ve üzerine 5 milyon dolar yazdı. Dedi ki: “Bu para senin. Bir yıl sonra burada buluştuğumuzda, bana olan borcunu ödersin.” Çekin üzerinde, John Rockefeller ismi vardı. Yani o gün için dünyanın en zengin adamına aitti bu çek.
Borçlarını hemen ödeyebilirdi müflis işadamı ama, çeki bozdurmayıp, işine 4 elle sarılmayı tercih etti. Yeni bir ödeme planı yaptı. Takip eden aylarda büyük paralar kazanmaya başladı. Bir yıl sonra, randevu saatinde parka gitti. Kendisine çeki veren yaşlı adamı gördü. Başarı öyküsünü paylaşacakken, bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. “Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir” diyordu hemşire. “Çünkü bu bey sürekli olarak huzurevinden kaçıp, parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockefeller olduğunu söylüyor.”
İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Bir yıl boyunca arkasında 5 milyon dolar olduğuna inanarak işler yapmış, riskler almıştı. Hayatını değiştirenin para değil, yeniden kavuştuğu güven ve pozitif düşünce olduğunu anladı.

2 Comments on “Başarının Sırrı

  1. Hangi park bu hacı?
    İnsan parkın ismini de yazar ki biz de gidelim de mi?

  2. hacı manhattan’da bi park olsa gerek ama hangisi bilmiyorum. ama hikayeyi ilk okuduğumda Bryant park gibi gelmişti bana. tabi bu aklıma gelen şey, yani hiç bir şekilde tarihi belgelere dayanmıyor 🙂